Pr 123 59.7 Km over Caguanitas River
Poor Condition50 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 3.6 Km North Of Utuado |
| Carries | Pr 123 59.7 Km |
| Crosses | Caguanitas River |
| Coordinates | 18.30092, -66.70521 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 381 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015221 |