Pr 60 2.7 Km over Pr 924 0.9 Km
Fair Condition40 years old34,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 1.5 Km N E Of Humacao |
| Carries | Pr 60 2.7 Km |
| Crosses | Pr 924 0.9 Km |
| Coordinates | 18.15449, -65.81934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.3 ft (51.6 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 1248.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018651 |