4th Street over Los Muertos Creek
Fair Condition62 years old650 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 0.3 Km From Pr 924 |
| Carries | 4th Street |
| Crosses | Los Muertos Creek |
| Coordinates | 18.15276, -65.82341 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 106.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021761 |