Cruzortizstella ST over Los Muertos Creek
Fair Condition39 years old20,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 0.5km N.e Of Humacao |
| Carries | Cruzortizstella ST |
| Crosses | Los Muertos Creek |
| Coordinates | 18.15308, -65.82525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 233.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024411 |