Off Pr 125 0.30 Km over Culebrinas River
Fair Condition47 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 0.5 Km S Of San Sebastian |
| Carries | Off Pr 125 0.30 Km |
| Crosses | Culebrinas River |
| Coordinates | 18.32972, -66.98976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.7 ft (31.3 m) |
| Max Span | 97.8 ft (29.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 400.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016371 |