La Plata Street over Chiquito River
Fair Condition35 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1.5 Km Northwest Of Ponce |
| Carries | La Plata Street |
| Crosses | Chiquito River |
| Coordinates | 18.03623, -66.60757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 47.6 ft (14.5 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 165.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022631 |