Pr 504 0.2 Km over Portugues River
Fair Condition35 years old9,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1.3 Km Northwest Of Ponce |
| Carries | Pr 504 0.2 Km |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.03536, -66.61155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 311.0 ft (94.8 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 1137.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022651 |