Off Pr 504 Km 0.6 over Chiquito River
Fair Condition66 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2 Km North Of Ponce |
| Carries | Off Pr 504 Km 0.6 |
| Crosses | Chiquito River |
| Coordinates | 18.04175, -66.60831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.4 ft (23.9 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 155.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015241 |