Pr 504 over Portugues River
Fair Condition34 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 1 Km North Of Ponce |
| Carries | Pr 504 |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.04179, -66.60908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.6 ft (71.2 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 854.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022481 |