Pr 10 Km 6.8 over Portuguez River
Fair Condition26 years old23,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | Pr 503 & 504 Km 1.6 3 |
| Carries | Pr 10 Km 6.8 |
| Crosses | Portuguez River |
| Coordinates | 18.03783, -66.61135 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 777.9 ft (237.1 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 4670.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 026711 |