Pr 14 2.2 Km over Portugues River
Fair Condition39 years old8,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | North Of Ponce |
| Carries | Pr 14 2.2 Km |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.01944, -66.60757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 234.6 ft (71.5 m) |
| Max Span | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Width | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Area | 1580.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018521 |