La Corosa ST .1 Km over Waterway Channel
Fair Condition29 years old500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 4.5 Kms. N.e. Of Ponce |
| Carries | La Corosa ST .1 Km |
| Crosses | Waterway Channel |
| Coordinates | 18.03063, -66.59226 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.5 ft (22.4 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 215.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2005) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024901 |