Pr 123 over Arenas Creek
Fair Condition104 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 2 Km South Of Utuado |
| Carries | Pr 123 |
| Crosses | Arenas Creek |
| Coordinates | 18.25952, -66.72167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001531 |