Pr 603 over Grande De Arecibo River
Fair Condition79 years old100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 0.07 Km From Int Pr 10 |
| Carries | Pr 603 |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.25980, -66.72223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Other |
| Total Length | 144.4 ft (44 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 312.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | E05051 |