Pr 10 over Pr 603 & Waterway
Good Condition14 years old7,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 2.85 Km S.e. Of Utuado |
| Carries | Pr 10 |
| Crosses | Pr 603 & Waterway |
| Coordinates | 18.25631, -66.72558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.4 ft (81.2 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 1818.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029461 |