Pr 111 over Vivi River
Poor Condition61 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 0.5 Km N E Of Utuado |
| Carries | Pr 111 |
| Crosses | Vivi River |
| Coordinates | 18.25890, -66.68524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 129.6 ft (39.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 414.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008781 |