Pr 111 over Vivi River
Fair Condition101 years old4,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 2 Km South East Of Utuado |
| Carries | Pr 111 |
| Crosses | Vivi River |
| Coordinates | 18.25291, -66.67906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 214.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002431 |