Pr 111r 2.1 Km over Matadero Creek
Fair Condition101 years old28,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 1 Km East Of Utuado |
| Carries | Pr 111r 2.1 Km |
| Crosses | Matadero Creek |
| Coordinates | 18.26050, -66.69192 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 62.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,500 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002411 |