Off Pr 111r 2.2 Km over Matadero Creek
Fair Condition15 years old28,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 1.27 Km SW Utuado |
| Carries | Off Pr 111r 2.2 Km |
| Crosses | Matadero Creek |
| Coordinates | 18.25933, -66.69066 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 190.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,500 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029551 |