Off Pr 588 At 0.30 over Chiquito River
Poor Condition17 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | North Of Pr 504 5.7 Km |
| Carries | Off Pr 588 At 0.30 |
| Crosses | Chiquito River |
| Coordinates | 18.06847, -66.62060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Area | 37.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029141 |