Pr 588 1.0 Km over Chiquito River
Poor Condition45 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 0.3 Km Int Pr504 & Pr |
| Carries | Pr 588 1.0 Km |
| Crosses | Chiquito River |
| Coordinates | 18.06205, -66.61956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.7 ft (18.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 144.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017841 |