Pr 505 over Yuca River
Fair Condition70 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 10 Km North Of Ponce |
| Carries | Pr 505 |
| Crosses | Yuca River |
| Coordinates | 18.07354, -66.61041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 44.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016361 |