Pr 10 over Portugues River
Fair Condition27 years old10,410 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 0.1 Km Int. Pr-503 |
| Carries | Pr 10 |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.08868, -66.64031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 410.8 ft (125.2 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 2115.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,410 (2006) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025591 |