Pr 14 Malecon Ave. over Pr 163
Good Condition38 years old38,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2 Km S E Of Ponce City |
| Carries | Pr 14 Malecon Ave. |
| Crosses | Pr 163 |
| Coordinates | 18.01667, -66.61667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.6 ft (57.5 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 94.5 ft (28.8 m) |
| Deck Area | 1,656 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,700 (2005) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018931 |