Pr 10 over Portuguez River
Fair Condition26 years old10,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 2.5 Km Int. Pr 10 Pr 503 |
| Carries | Pr 10 |
| Crosses | Portuguez River |
| Coordinates | 18.12028, -66.65861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 361.5 ft (110.2 m) |
| Max Span | 125.3 ft (38.2 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 1939.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025961 |