Pr 503 1.9 Km over Portugues River
Fair Condition101 years old700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 11 Km North Of Ponce |
| Carries | Pr 503 1.9 Km |
| Crosses | Portugues River |
| Coordinates | 18.10268, -66.64306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.2 ft (8.6 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 67.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004901 |