Pr 123 Km 32.2 over Saltillo Creek
Fair Condition125 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 3 Km S E Of Adjuntas |
| Carries | Pr 123 Km 32.2 |
| Crosses | Saltillo Creek |
| Coordinates | 18.15580, -66.70466 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 131.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1901 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001491 |