Pr 501 0.3 Km over Ca¥as River
Good Condition52 years old500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 8 Km N E Of Pe¥uelas |
| Carries | Pr 501 0.3 Km |
| Crosses | Ca¥as River |
| Coordinates | 18.10760, -66.66359 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 99.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013971 |