Pr 391 6.1 Km over Los Jobos River
Fair Condition71 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | Bo. Rusio Of Pe¥uela |
| Carries | Pr 391 6.1 Km |
| Crosses | Los Jobos River |
| Coordinates | 18.08706, -66.69131 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 72 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 012931 |