Pr 105 27.3 Km over Depression
Fair Condition104 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Maricao Municipio |
| Location | 2 Km East Of Maricao |
| Carries | Pr 105 27.3 Km |
| Crosses | Depression |
| Coordinates | 18.18322, -66.96451 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 36.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002121 |