Pr 105 29.3 Km over Guayaba River
Fair Condition101 years old300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Maricao Municipio |
| Location | 4 Km East Of Maricao |
| Carries | Pr 105 29.3 Km |
| Crosses | Guayaba River |
| Coordinates | 18.18202, -66.95786 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 81.4 ft (24.8 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 183.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 002141 |