Pr 409 over Las Josefas Creek
Good Condition54 years old400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Marias Municipio |
| Location | 4.5 Km N E Of Maricao |
| Carries | Pr 409 |
| Crosses | Las Josefas Creek |
| Coordinates | 18.20204, -66.94869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 110.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014401 |