Pr 105 28.9 Km over Lajas River
Poor Condition104 years old300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Maricao Municipio |
| Location | 4 Km East Of Maricao |
| Carries | Pr 105 28.9 Km |
| Crosses | Lajas River |
| Coordinates | 18.17966, -66.96057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 128.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 002131 |