Off Pr-402 At 3.09 over Guaba River
Fair Condition61 years old200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Marias Municipio |
| Location | 6 Km S E Of Las Marias |
| Carries | Off Pr-402 At 3.09 |
| Crosses | Guaba River |
| Coordinates | 18.21000, -66.95833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2005) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015561 |