Off 409 At 3.09 over La Monserrate Creek
Fair Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Marias Municipio |
| Location | 5.5 Km S E Of Las Marias |
| Carries | Off 409 At 3.09 |
| Crosses | La Monserrate Creek |
| Coordinates | 18.21833, -66.95667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 49.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015571 |