Pr 409 over Guaba River
Fair Condition48 years old500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Marias Municipio |
| Location | 6 Km S E Of Las Marias |
| Carries | Pr 409 |
| Crosses | Guaba River |
| Coordinates | 18.20908, -66.96646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 488.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020981 |