Pr 119 48.1 Km over Rio Grande De A¥asc
Fair Condition32 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Marias Municipio |
| Location | 1 Km North Of Las Marias |
| Carries | Pr 119 48.1 Km |
| Crosses | Rio Grande De A¥asc |
| Coordinates | 18.25984, -66.98582 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 46.3 ft (14.1 m) |
| Max Span | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 136.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022621 |