Off Pr 119 38.4 Km over Unnamed Creek
Fair Condition19 years old4,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 3.40 SE Of San Sebastian |
| Carries | Off Pr 119 38.4 Km |
| Crosses | Unnamed Creek |
| Coordinates | 18.30748, -66.98073 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.3 ft (12.9 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 81.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,800 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 030181 |