Pr 119 44.75 Km over Grande De A%asco River
Fair Condition46 years old4,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 4 Km North Of Las Marias |
| Carries | Pr 119 44.75 Km |
| Crosses | Grande De A%asco River |
| Coordinates | 18.27500, -66.98185 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 367.8 ft (112.1 m) |
| Max Span | 87.3 ft (26.6 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 1356.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016521 |