Pr 802 5.05 Km over Grande De Manati River
Fair Condition66 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Naranjito Municipio |
| Location | 7 Km S W Of Naranjito |
| Carries | Pr 802 5.05 Km |
| Crosses | Grande De Manati River |
| Coordinates | 18.22673, -66.95016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 134.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014851 |