Pr 119 39.4 Km over Sonador River
Fair Condition105 years old4,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 4.5 Km S Of San Sebastian |
| Carries | Pr 119 39.4 Km |
| Crosses | Sonador River |
| Coordinates | 18.30453, -66.98889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1921 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002551 |