Pr 124 over Mayaguecilla River
Fair Condition89 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Las Marias Municipio |
| Location | 1 Km S E Of Las Marias |
| Carries | Pr 124 |
| Crosses | Mayaguecilla River |
| Coordinates | 18.24520, -66.98437 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 6.6 ft (2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 68.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002581 |