Pr 123 Km 59.3 over Depression
Poor Condition134 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 4 Km North Of Utuado |
| Carries | Pr 123 Km 59.3 |
| Crosses | Depression |
| Coordinates | 18.29943, -66.70704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1892 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001581 |