Pr 193 Km 1.3 over Mata De Platano Creek
Poor Condition45 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 0.6 Km West Of Luquillo |
| Carries | Pr 193 Km 1.3 |
| Crosses | Mata De Platano Creek |
| Coordinates | 18.37903, -65.71956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 70.2 ft (21.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 344.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017681 |