Pr 3 38.1 Km over Pr 992 0.1 Km
Fair Condition69 years old28,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Luquillo Municipio |
| Location | 0.4 Km S W Of Luquillo |
| Carries | Pr 3 38.1 Km |
| Crosses | Pr 992 0.1 Km |
| Coordinates | 18.37173, -65.71556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 1236.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 018151 |