Pr 2 223.2 Km over Connector To Pr-591
Fair Condition16 years old27,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 5.68 Kms. Sw. Of Ponce |
| Carries | Pr 2 223.2 Km |
| Crosses | Connector To Pr-591 |
| Coordinates | 17.98634, -66.65461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.3 ft (51.6 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 104.3 ft (31.8 m) |
| Deck Area | 1640.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029321 |