Pr 3 91.4 Km over Ingenio River
Fair Condition108 years old8,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 3.5 Km N E Of Yabucoa |
| Carries | Pr 3 91.4 Km |
| Crosses | Ingenio River |
| Coordinates | 18.08207, -65.85699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 133.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1918 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,600 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001311 |