Pr 3 92.8 Km over Pollalito Creek
Fair Condition108 years old8,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 4.5 Km North Of Yabucoa |
| Carries | Pr 3 92.8 Km |
| Crosses | Pollalito Creek |
| Coordinates | 18.07628, -65.86244 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 79.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1918 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001321 |