Pr 3 over Cortadora Creek
Fair Condition108 years old11,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 5 Km North Of Yabucoa |
| Carries | Pr 3 |
| Crosses | Cortadora Creek |
| Coordinates | 18.08284, -65.85693 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 88.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1918 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,300 (2002) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001301 |