Pr 53 39.6 Km over Los Pinos Road
Fair Condition31 years old17,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 6 Km N E Of Yabucoa |
| Carries | Pr 53 39.6 Km |
| Crosses | Los Pinos Road |
| Coordinates | 18.08219, -65.83779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 94.8 ft (28.9 m) |
| Deck Width | 123.7 ft (37.7 m) |
| Deck Area | 1168.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 024061 |